Достапни линкови

Изборите во Црна Гора согласно меѓународните стандарди


Меѓународната набљудувачка мисија на ОБСЕ, ОДИХР денеска соопшти дека предвремените парламентарни избори што вчера се оддржаа во Црна Гора, биле во согласност со сите меѓународни стандарди, но оти е потребен натамошен демократски развој. Коалицијата на актуелниот премиер Мило Ѓукановиќ победи на изборите, обезбедувајќи меѓу 47 и 49 места во Парламентот.
XS
SM
MD
LG