Достапни линкови

Руската влада најавува помош за домашната авто-индустрија


Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека владата ќе понуди помош од неколку милиони долари за најголемиот произведувач на автомобили во земјата, Авто Ваз. Путин изјави дека владата разгледува помош во висина од 589 милиони долари, додека менаџментот на компанијата бара државна помош од над 700-тини милиони долари. Долговите на компанијата достигнаа до 1,2 милијарди долари. Авто Ваз е произведувач на најпознатиот руски автомобил ,,Лада“.
XS
SM
MD
LG