Достапни линкови

Иванко – УНМИК ќе го намали персоналот на Косово


Мисијата на ОН на Косово до почетокот на летово дополнително ќе го намали бројот на персоналот, со што во земјата ќе останат само околу 500-тини вработени, потврди денеска портпаролот на УНМИК Александар Иванко. Тој изјави дека УНМИК веќе не управува со Косово, туку дека неговата улога „е претворена во улога на известувач и политички набљудувач на настаните во Косово“.
XS
SM
MD
LG