Достапни линкови

Во Катар самит на Арапската Лига


Денеска во Катар се оддржува самит на Арапската Лига, на кој присуствува и претседателот на Судан Омар Ал Башир, за кого Меѓународниот кривичен суд издаде налог за апсење поради воени злосторства во Дарфур. Во рамки на самитот, претседателот на Сирија Башар Ал Асад, ги повика арапските лидери да заземат став и да го отфрлат обвинението против суданскиот претседател. На самитот на Арапската Лига, присуствува и генералниот секретар на ОН Бан Ку Мун.
XS
SM
MD
LG