Достапни линкови

22 загинати во метеж на фудбалски стадион


Најмалку 22 лица загинаа во метежот којсе создаде на стадионот во Абиџан за време на фудбалскиот меч меѓу Брегот на Слоновата Коска и Малави на квалификациите за Мундијалот 2010. Гледачите кои имале карти со сила ја урнале капијата на еден од влезовите при што се урнал и зидот. Фудбалскиот сојуз на Брегот на Слоновата коска и полицијата ја утврдуваат одговорноста за несреката.
XS
SM
MD
LG