Достапни линкови

50 отсто од гласачите го дале својот глас на изборите во Црна Гора


На предвремените парламентарни избори во Црна Гора до 17 часот гласале околу 50 отсто од запишаните избирачи, што е незначително повисок процент во споредба со претходните парламентарни избори, соопшти домашната организација која ги набљудува изборите ,,Центар за демократска транзиција.“ Околу 490 илјади лица со право на глас, избираат меѓу 16 политички групи и коалиции во трката за парламентарните избори. Според анкетите се очекува победа на актуелниот премиер Мило Ѓукановиќ.
XS
SM
MD
LG