Достапни линкови

Западен Балкан е дел од Европа


Министрите за надворешни работи на Европската унија на состанокот на Хлубока над Влтава го поддржаа приклучувањето на земјите од Западен Балкан во Унијата. Чешкиот министер Карел Шварценберг, изјави дека Балканот е дел од Европа и затоа треба да биде и дел од Европската унија. Плановите за проширување на Унијата се ставени под прашалник откако Германија побара пауза по приемот на Хрватска.
XS
SM
MD
LG