Достапни линкови

Меркел смета дека НАТО не треба да стане глобална организација


Германскиот канцелар Ангела Меркел ги поддржа повиците за реорганизација на безбедносната структура на НАТО и се заложи за поблиски односи со Русија. Таа потенцираше дека вратите на Алијансата треба да останат отворени за нови членки, при што посебно ги потенцираше перспективите за Украина и Грузија, но додаде дека смета оти НАТО не треба да стане глобална организација. Меркел ова го изјави во обраќањето пред Парламентот, пред јубилејниот самит на Алијансата што ќе се оддржи на почетокот од април.
XS
SM
MD
LG