Достапни линкови

Кина го оцени извештајот на Пентагон како ,,искривување на вистината“


Кина денеска соопшти дека извештајот на Пентагон дека Пекинг ја зголемува воената моќ, е ,,големо искривување на вистината.“ Кинеското министерство за надворешни работи оцени дека извештајот претставува мешање во работите на Кина, за што земјата и официјално ќе протестира. Според извештајот на Пентагон, тежнеењата на Пекинг за софистицирано оружје го нарушува воениот баланс во Азија. Во него е наведено дека Кина развива технологија за нуклеарно, вселенско и интернет војување.
XS
SM
MD
LG