Достапни линкови

Предупредување од Северна Кореја


Северна Кореја денеска испрати предупредување дека какви било санкции од ОН поради плановите на земјата за лансирање на сателит, ќе бидат разбрани како ,,непријателска акција“ и ќе се одразат врз шест- партитниот договор за нуклеарно разоружување постигнат во 2005-та година. Американскиот државен секретар Хилари Клинтон го оцени како провокативен акт планот на Пјонгјанг да лансира, како што се верува, ракета од долг дострел и рече дека Вашингтон ќе го покрене тоа прашање во Обединетите Нации.
XS
SM
MD
LG