Достапни линкови

Предлог на Рен за решавање на спорот меѓу Словенија и Хрватска


Еврокомесарот за проширување Оли Рен го претстави во Брисел новиот компромисен предлог за решавање на граничниот спор меѓу Словенија и Хрватска што го блокира хрватското придружување кон Унијата. Тој изјави дека двете страни, по разгледувањето на предлогот, чии детали не ги соопшти, би се состанале во идната недела. Рен уште еднаш ја повтори потребата од продолжување на проширувањето на Европската унија.
XS
SM
MD
LG