Достапни линкови

Опозицијата во Чешка ќе ја поддржува соборената влада


Шефот на опозиционата чешка Социјалдемократска партија Јиржи Пароубек денеска побара соборената влада на премиерот Мирек Тополанек да остане да ја води земјата се до крајот на чешкото претседателство на Европската унија. Тој притоа најави поддршка на владата во оставка, но под услов да го смени министерот за внатрешни работи Иван Лангер. Премиерот Тополанек денеска му ја предава на претседателот Вацлав Клаус оставката на владата по неизгласаната доверба во парламентот.
XS
SM
MD
LG