Достапни линкови

Барање за истрага против Израел за воено злосторство


Хјуман Рајтс Воч соопшти дека Израел употребил бомби со бел фосфор за време на интервенцијата во Газа, што се смета за воено злосторство. Во извештајот на оваа организација со седиште во Њујорк се бара од Обединетите нации да покрене истрага за ваквите наводи. Вчера израелската армија соопшти дека бомбите биле употребени во согласност со меѓународното право.
XS
SM
MD
LG