Достапни линкови

Албанија и Грција заедно ќе ги користат енергенсите во Јонско Море?


Албанија и Грција се пред постигнување договор за заедничко искористување на нафта и гас во Јонско Море, пишува тиранскиот весник „Шекули“. Од албанската влада за сега нема никакви информации околу ова прашање. Наспроти тоа, грчкиот премиер Костас Караманлис деновиве во Брисел изразил задоволство од финализирањето на преговорите со Албанија околу „поделбата на Јонско Море и други зони во регионот“.
XS
SM
MD
LG