Достапни линкови

ОН го одобри назначувањето на Валентин Инцко


Советот за безбедност на ОН денеска го одобри назначувањето на австрискиот дипломат Валентин Инцко за висок претставник на меѓународната заедница во Босна и Херцеговина. Валентин Инцко беше првиот австриски амбасадор во БиХ по потпишувањето на Дејтонскиот мировен договор. Тој позицијата меѓународен претставник во Босна и Херцеговина ја презема од Мирослав Лајчак, кој стана министер за надворешни работи на Словачка.
XS
SM
MD
LG