Достапни линкови

Ден на независноста во ГрцијаВо Грција денеска се одбележува Денот на независноста со голема воена парада во Атина. Во пораките по повод празникот, грчкото државно и политичко раководство повика на национално единство. Претседателот Каролос Папуљас и премиерот Костас Караманлис апелраа на единство, консензус и мобилизирање на силите за да може земјата да се справи со глобалната економска криза и да излезе од неа уште посилна.
XS
SM
MD
LG