Достапни линкови

Падна Чешката влада


Чешкото собрание денеска и изгласа недоверба на владата на премиерот Мирек Тополанек, во момент кога оваа земја е на половината од претседателствувањето со ЕУ. Како и да е владата останува во функција, се додека претседателот Вацлав Клаус не именува нова влада, или распише избори. Главните партии сеуште не ја отфлаат можноста од предвремени парламентарни избори, кои што регуларно требаше да се оддржат кон средината на 2010-та година.
XS
SM
MD
LG