Достапни линкови

Тимошенко – Русија може да помогне во проектот за реформа на гасоводот


Премиерот на Украина Јулија Тимошенко изјави дека планот за реформа на украинскиот транзитен систем за гас, не е насочен против Русија. Тимошенко изјави дека ,,Русија исто така би можела да биде дел од проектот за инвестирање, реконструкција и модернизација“ на гасоводот за што Украина постигна договор со Европската Унија. Во меѓувреме рускиот претседател Дмитриј Медведев рече дека Русија на неодредено време ги оддложува меѓу-владините разговори со Украина околу гасот, поради договорот на Киев со Европската Унија.
XS
SM
MD
LG