Достапни линкови

Нетанјаху и Барак договорија формирање владина коалиција


Израелскиот мандатар за состав на владата Бенјамин Нетанјаху и министерот за одбрана во заминување Ехуд Барак, денеска потпишаа договор за формирање на новата владина коалиција меѓу нивните партии Ликуд и Лабуристичката партија. Договорот треба да биде ратификуван од страна на раководството на Лабуристите, но повеќето од членовите на оваа партија не се согласуваат на партнерство со Ликуд, поради незаинтересираноста на оваа партија за мировни разговори со палестинците.
XS
SM
MD
LG