Достапни линкови

Обама е за излезна американска стратегија од Авганистан


Американскиот претседател Барак Обама изјави дека Соединетите држави мора да имаат, како што рече, излезна стратегија за мисијата во Авганистан. Според него, само воената сила нема да донесе крај на војната во таа земја. Обама додаде дека неговата администрација подготвува поопсежна стратегија за регионот во која ќе биде вклучен и Пакистан. Врвна американска цел во Авганистан е да обезбеди Ал Каида да не може да изврши напади врз Соединетите држави иивните сојузници.
XS
SM
MD
LG