Достапни линкови

Самит Украина, ЕУ за гасоводот


Во Брисел денеска ќе се одржи средба меѓу лидерите на Европската унија и на Украина на која ќе стане збор за меѓународно инвестирање во модернизацијата на системот за транзит на гасот низ украинска територија. На средбата се очекува да учествуваат претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо и претседателот и премиерот на Украина Виктор Јушченко и Јулија Тимошенко. Несогласувањата меѓу Москва и Киев околу исплатата и транзитот на гасот редовно доведуваат до енергетска криза во Унијата.
XS
SM
MD
LG