Достапни линкови

Расмусен ја добива поддршката за генерален секретар на НАТО


Западните агенции јавуваат дека данскиот премиер Андерс Расмусен ја добива потребната поддршка за иден генерален секретар на НАТО. Неименуван дипломат од Алијансата изјави дека Соединетите Држави најавиле дека ќе го поддржат Расмусен, кој на функцијата треба да го замени сегашниот генерален секретар Јаап Де Хоп Схефер. Расмусен веќе ја доби поддршката од Британија, Франција и Германија. Се очекува веста за новиот генерален секретар на НАТО да биде објавена на самитот на Алијансата што ќе се оддржи во април.
XS
SM
MD
LG