Достапни линкови

Снежни врнежи и проблеми со сообраќајот во Македонија


Поради обилните снежни врнежи во Македонија сообраќајот се одвива отежнато, а некои патни правци се затворени за сите видови моторни возила. Оваа забрана важи за патниот правец Дебар-Струга, додека на патниот правец Гостивар-Кичево преку преминот Стража има забрана за сообраќај на тешки товарни возила, а истиот режим важи и за патниот правец Тетово - Попова Шапка. Повеќе села во државата се отсечени, а дел од летовите на скопскиот Аеродром се откажани.
XS
SM
MD
LG