Достапни линкови

Косово бара завршување на мисијата на Обединетите Нации


Косовските институции позитивно го оценуваат извештајот на генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун за Косово, но сепак ќе бараат завршување на мандатот на Обединетите Нации, пишуваат денеска приштинските весници. Косовските власти сметаат дека веќе нема потреба од мисијата на Обединетите Нации и оти резолуцијата 1244 веќе нема значење бидејки реалноста на теренот е сосема поинаква. Инаку, во извештајот на Бан Ки Мун, што ќе биде претставен во Советот за Безбедност во понеделник, се оценува дека безбедноста на Косово е подобрена и покрај некои инциденти во северниот дел.
XS
SM
MD
LG