Достапни линкови

Над 70 загинати во Авганистан


Во најновиот бран насилства во Авганистан загинале над 70 луѓе, меѓу кои 18 авганистански полицајци и 4-ца канадски војници. 9-мина авганистански полицајци загинале во судир со талбанците на границата со Туркменистан, а уште 9-мина биле убиени во напад на талибански милитанти во провинцијата Фарах. Четворица канадски војници загинале, а уште 8-мина биле поврдени во бомбашки напади во билизина на градот Кандахар. Во јужната провинција Хелманд, американски и авганистански сили убиле 30-тина милитанти.
XS
SM
MD
LG