Достапни линкови

Генерален штрајк во ФранцијаВо Франција денеска се одржува еднодневен генерален штрајк, а најавени се протести во повеќе француски градови против мерките на претседателот Никола Саркози во врска со економската криза. Синдикатите сметаат дека Влада не прави доволно за заштита на работниците и нивните плати. Бројката на невработени во Франција достигна 2 милиона, а се очекува да продолжи да расте.
XS
SM
MD
LG