Достапни линкови

Граѓаните на Азербејџан на референдум


Денеска во Азербејџан беше оддржан референдум на кој граѓаните се изјаснуваа дали се за укинување на ограничувањето на претседателскиот мандат. Според сегашните правила претседателот на земјата има можност од само два мандата. На оваа можност се спротивставува опозицијата која ги повика граѓаните на бојкот на референдумот. Според властите одзивот на граѓаните бил повеќе од 64%.
XS
SM
MD
LG