Достапни линкови

САД со поддршка на деклацијата на ОН за правата на хомосексуалците


Соединетите Држави соопштија дека ќе ја поддржат декларацијата на Обединетите Нации за правата на хомосексуалците. Портпаролот на Стејт Департментот Роберт Вуд изјави дека Вашингтон ќе им се придружи на 66-те држави, вклучувајќи ги и земјите од Европската Унија, кои ја поддржуваат декларацијата. Тој сепак додаде дека поддршката на декларацијата не наметнува правни обврски во Соединетите Држави.
XS
SM
MD
LG