Достапни линкови

Лидерот на опозицијата нов претседател на Мадагаскар


Уставниот суд во Мадагаскар денеска ја потврди одлуката на војската, според која претседателската функција му е доверена на лидерот на опозицијата Андре Раџоелина. Вчера, претседателот Марк Раваломанана си поднесе оставка од функцијата и ги предаде овластувањата во рацете на војската, по едно неделни протести и насилства.
XS
SM
MD
LG