Достапни линкови

Хрватска нема со територија да го купува членството во ЕУ


Хрватскиот премиер Иво Санадер изјави дека Словенија не може да го користи своето членство во Европската Унија за да уценува и дека Хрватска нема своето членство во Унијата да го купува со територијални остапки, јави Хина. Премијер Санадер повторил дека Хрватска е готова да побара решение за отворените гранични прашања пред Меѓународниот суд за правда во Хаг или пред некоја друга меѓународна правна институција.
XS
SM
MD
LG