Достапни линкови

Опозицијата ја презеде власта во Мадагаскар


Командантите на армијата на Мадагаскар му ја предадоа власта на опозицискиот лидер Андриј Радцелина, откако претседателот на земјата поднесе оставка. Расплетот на осуммесечната борба за власт, во која загинаа 135 луѓе, уследи откако вчера претседателот Марк Раваломана поднесе оставка и побара од армијата да основа воена управа. Воените команданти одбија да ја преземат власта.
XS
SM
MD
LG