Достапни линкови

Политички тензии во Мадагаскар


Претседателот на Мадагаскар Марк Раваломанана денеска соопшти дека си поднесува оставка и дека ги предава своите овластувања во рацете на војската. До соопштението доаѓа, откако војската синоќа насилно ја зазеде претседателската палата, откако претходно му даде поддршка на лидерот на опозицијата Андре Раџоелина. Во немирите во земјата изимнативе недели, предизвикани од политичката криза, загинаа повеќе од 130 лица.
XS
SM
MD
LG