Достапни линкови

Косово ќе побара укинување на УНМИК


Косовскиот министер за надворешни работи Скендер Хисени изјави дека на седницата на Советот за безбедност посветена на Косово ќе побара мисијата на УНМИК да биде укината. Тој смета дека оваа мисија е надмината, бидејќи речиси сите овластувања кои ги имала се префрлени на косовските институции и на ЕУЛЕКС и затоа нема причина за нејзино постоење.
XS
SM
MD
LG