Достапни линкови

Талабани – Невозможна курдска држава во Ирак


Претседателот на Ирак Џалал Талабани во интервју за еден турски весник изјави дека, формирање на независна курдска држава во Ирак е ,,невозможно.“ Турција, каде што има големо курдско малцинство и која води битка со курдските милитанти, традиционално стравува од евентуални слични проблеми на југоистокот од земјата.
XS
SM
MD
LG