Достапни линкови

Вебсајтот на Ватикан наскоро и на кинески


Ватикан денеска соопшти дека нејзината интернет страница и официјално од четврток ќе биде достапна и на кинески јазик. Кинескиот ќе биде прв не-европски јазик на интернет страницата на Ватикан, која е достапна на италијански, англиски, француски и на неколку други јазици. Кина и Ватикан немаат дипломатски односи од 1951-та година, кога Ватикан го призна Тајван.
XS
SM
MD
LG