Достапни линкови

Преговори за состав на новата израелска Влада


Партијата Ликуд на мандатарот за состав на новата израелска влада, Бенјамин Нетанјаху, синоќа постигнала договор за коалиција со крајно десничарската партија на Авигдор Либерман. Според договорот, Либерман, кој е познат по анти-арапската реторика и противник на идејата за размена на територии за мир со палестинците, би требало да биде министер за надворешни работи. На Нетанјаху му е потребна коалиција со уште некоја партија за да обезбеди мнозинство во израелскиот парламент.
XS
SM
MD
LG