Достапни линкови

Папата од утре во Африка


Пред утрешното заминување во Африка папата Бенедикт 16-ти изјави дека целта на неговата посета е поттикнување на мирот, помирувањето и надежта на тој континент. Поглаварот на Римокатоличката црква, кој заминува во седумдневна посета на Африка, потсети на нејзината разновидност и како што рече длабоко религиозна душа, стара култура и степен на развој, сериозните проблеми и тешките рани, но и огромниот потенцијал и надеж.
XS
SM
MD
LG