Достапни линкови

Во пожар изгореа две куќи на срби на Косово


Две куќи чии сопственици се срби изгореле во пожар, во селото Дрсник на Косово, пренесуваат агенциите. Локалните власти во општината Клин, која претежно е населена со српско население, оценија дека инцидентот има за цел ,,протерување на србите од Косово“ и според нив тоа покажува дека албанците не сакаат соживот со србите. Во меѓувреме косовската полиција потврди и дека синоќа бил отворен оган врз една српска куќа во населбата Љуг. Истрагата за инцидентот е во тек.
XS
SM
MD
LG