Достапни линкови

Стационирање на руски бомбардери на Куба или Венецуела?


Командантот на руските воздухопловни сили Анатолиј Зихарјов денеска изјави дека Венецуела понудила можност за користење на нејзина воздухопловна база на островот Ла Орчила, за руските стратешки бомбардери. Како што јавува руската агенција Интерфакс, Зихарјов исто така изјавил дека руските бомбардери би можеле да користат и пет авиописти на Куба, доколку политичките лидери на двете земји постигнат согласност за користење на базите.
XS
SM
MD
LG