Достапни линкови

Тополанек: Западен Балкан во НАТО


Чешкиот премиер Мирек Тополанек на крајот од дводневната конференција по повод десет годишнината од проширувањето на НАТО денеска во Прага ја повика Алијансата да ги прими во нејзини редови земјите од Западен Балкан. ,,Со тоа ќе исчезне последното жариште на постојани тензии на Стариот контиент,, изјави Тополнек. Тој, исто така, додаде дека безбедноста на светот во голема мера зависи од соработката на НАТО со Русија.
XS
SM
MD
LG