Достапни линкови

Продолжени санкциите на САД спрема Иран


Американскиот претседател Барак Обама ги продолжи санкциите на Соединетите Држави спрема Иран на период од уште најмалку една година, оценувајќи дека иранската владина политика продолжува да претставува закана за неговата земја. Санкциите со кои на американските компании им се забранува соработка со нафтената индустрија на оваа земја, како и инвестициски врски со Иран, за првпат беа воведени од администрацијата на Бил Клинтон во 1995-та година поради сомневања за инволвираност на Иран во тероризам и развивање на оружје за масовно уништување.
XS
SM
MD
LG