Достапни линкови

13 срби осудени за воени злосторства врз хрвати во Вуковар


Советот за воени злосторства при Окружниот суд во Белград денеска осуди 13 Срби на затворска казна од пет до 20 години, под обвинение дека учествувале во масовното стрелање на околу 200 хрватски воени заробеници на фармата ,,Овчара,, во близина на Вуковар, во ноември 1991 година. Петмина други обвинети за истото дело, од т.н. „Вуковарска група“ се ослободени од обвинувањата.
XS
SM
MD
LG