Достапни линкови

Схефер – Проширувањето на НАТО и натаму е на дневен ред


На денешната конференција во Букурешт посветена на десет годишнината од проширувањето на НАТО, со Чешка, Полска и Унгарија, генералниот секретар на НАТО Јап Де Хоп Схефер изјави дека проширувањето на НАТО и натаму е на дневен ред, за да се осигура стабилност во Европа. Вратата секогаш ќе биде отворена за идните членки, изјави Схефер додавајќи дека проширувањето на Алијансата, останува главна стратегија со цел консолидација на Европа.
XS
SM
MD
LG