Достапни линкови

Три години затвор за новинарот кој ги фрли чевлите врз Буш


Судот во Багдад го осуди на 3 години затвор ирачкиот новинар кој ги фрли своите чевли врз тогашниот американски Претседател Џорџ Буш за време на прес конференцијата во Ирак. Адвокатите на Мунтазаер ал Заиди бараа ослободување, бидејки, според нив, инцидентот бил спонтан акт на протест без намера да биде повреден Џорџ Буш. Фрлените чевли не го погодија Буш.
XS
SM
MD
LG