Достапни линкови

Иран без доволно ураниум за нуклеарно оружје


Иран нема високо збогатен ураниум, потребен за да се направи нуклеарно оружје и се уште нема решено дали да го стори тоа. Ова е заклучокот на шефовите на две американски разузнавачки служби. Станува збор за директорот на националното разузнавање Денис Блер и за директорот на Агенцијата за воено разузнавање Мајкл Мејплс кои пред надлежниот комитет на Сенатот прецизираа дека последните тестирања ирански ракети не биле директно поврзани со нуклеарни активности.
XS
SM
MD
LG