Достапни линкови

Фридом хаус: список на најнеслободни земји во светот


Организацијата за човекови права Фридом Хаус го објави годишниот извештај за најрепресивните општества во светот. Во најмалку слободните се набројани седумнаесет земји и четири територии, меѓу нив Бурма, Либија, Северна Кореа, Сомалија, Судан Туркменистан, Узбекистан, Чеченија и Тибет.
XS
SM
MD
LG