Достапни линкови

Санадер очекува деблокирање на преговорите на Хрватска со ЕУ


Вечерва еврокомесарот Оли Рен ќе разговара со хрватскиот и словенскиот министер за надворешни работи Гордан Јандроковиќ и Самуел Жбогар околу граничниот спор меѓу двете земји. Хрватскиот премиер Иво Санадар денеска изјави дека по состанокот ја очекува првичната реакција од Европската Комисија. ,,Очекуваме дека ќе се случи она што е најдобро и за ЕУ и за двете земји, а тоа е деблокирање на преговорите за членство на Хрватска во Унијата и решавање на спорот пред Меѓународниот суд на правдата“ рече Санадер.
XS
SM
MD
LG