Достапни линкови

Шпанија ја поддржува Србија за Косово


Шпанија соопшти дека нема да го признае Косово и оти ја поддржува Србија на нејзиниот пат кон Европската Унија. Премиерот Хозе Луис Запатеро, чија земја ќе претседава во Унијата во првата половина од идната година, изјави дека Шпанија силно ќе ги поддржи напорите на Србија да стане полноправна членка на ЕУ. Ова следува по неговата средба во Мадрид со српскиот претседател Борис Тадиќ.
XS
SM
MD
LG