Достапни линкови

Боливија протера американски дипломат


Боливискиот претседател Ево Моралес соопшти дека протерал втор американски дипломат за шест месеци, за кој се сомнева дека бил поврзан со опозициските партии. Франциско Мартинез беше обвинет од боливискиот претседател за поврзаност со полицаец кој бил вмешан во скандал околу државната нафтена компанија, а во корист на американската служба за разузнавање ЦИА. Американските власти ги отфрлија обвинувањата како невистинити.
XS
SM
MD
LG