Достапни линкови

,,Кинески Ѕид“ против сепаратизмот – порака до Тибет


Кинескиот претседател Ху Џинтао им укажа на тибетските лидери дека мора да изградат ,,Кинески ѕид“ против сепаратизмот во хималајскиот регион. Претседателот Џинтао нареди распоредување на дополнителни кинески војници во регионот во пресрет на одбележувањето на 50 годишнината од неуспешното анти-кинеско востание. Дополнителните безбедносни мерки се преземени за да се спречат евентуални протести и нереди.
XS
SM
MD
LG